top of page
Пошук

Медіаграмотність зброя від пропаганди!Інформація - це теж зброя, і росіяни дуже активно використовують в наш бік дезінформацію, фейки, та різні методи ворожої пропаганди. У цей час медіаграмотність суспільства стає частиною інформаційної безпеки країни. У 2021 році був заснований національний проєкт з медіаграмотності “Фільтр” при Міністерстві культури та інформаційної політики України. У рамках цього проєкту 27 жовтня 2022 року був проведений національний тест з медіаграмотності. За його результатами, серед 17555 учасників - 51% мають високий рівень медіаграмотності. До тесту також приєднались жителі тимчасово окупованих територій: Донецької, Луганської, Херсонської областей і Криму.

“Підвищуючи власну медіаграмотність, людина отримує чіткіше уявлення про межу між реальним світом і світом, що створили для неї мас-медіа”. - Джеймс Поттер, професор і автор підручників про роботу медіа.

За визначенням Джеймса Поттера, медіаграмотність включає вісім рівнів. Зокрема, усвідомлення та аналіз викладеної інформації, розвиток скептицизму, високий рівень розуміння корисності отриманої інформації, критичне оцінювання, соціальну відповідальність. Більше про це можна дізнатись з підручника Медіаосвіта та медіаграмотність від Академії української преси.

Академія української преси - це організація, що займається ключовими ініціативами у сфері медіаосвіти і перекваліфікації журналістських кадрів в Україні, сприяє поінформованому та критичному споживанню медіа українським суспільством та дотриманню стандартів соціально-відповідальної журналістики в Україні.

Канадський науковець і президент Канадської асоціації медіаосвітніх організацій Джон Пандженте теж виділив вісім ключових принципів медіаграмотності, що дозволяють краще вивчати медіапродукти. Він стверджував, що будь-який медіапродукт — це сконструйована реальність, суб’єктивні, ретельно відібрані уявлення про світ. А зміст повідомлення залежить від виду медіа. Це означає, що різні медіа передають повідомлення про одну подію, наголошуючи на різних аспектах. Таким чином, аудиторія має змогу ознайомитися з різними поглядами та сформувати власну позицію. Корисні ресурси на тему:

  • Національний проєкт з медіаграмотності - Фільтр.

  • Розділ “Медіаграмотність” від “Детектор медіа” - викриття та аналіз дезінформації, моніторинг Телемарафону та інше.

  • “Як розпізнати фейк” - розділ медіаграмотності від сайту для перевірки фактів Stopfake.org.

  • Навчальні програми для освітніх закладів, дітей дошкільного віку, педагогічних та науково-педагогічних працівників від Академії української преси.

Автор: Ангеліна Завадецька
Comments


bottom of page