top of page
Пошук

УКРАЇНА В СТИЛІ НОВОЄВРОПЕЙСЬКОГО БАУГАУЗУ


Сьогодні все частіше ми чуємо про сучасне та функціональне відновлення України. В лютому Президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що реконструкція України має бути виконана в дусі новоєвропейського Баугаузу (НЄБ).


Ми вирішили розібратися, що собою представляє стиль Баугауз, які його основні відмінності, переваги, чому саме цей стиль пропонується використовувати при відбудові України та де найбільш поширена архітектура даного типу.Отже, розпочнемо з історії. Сама назва походить від назви Вищої школи будівництва і дизайну*, заснованої 1919 року в Німеччині. Такі навчальні дисципліни, як архітектура, живопис, графічний дизайн, дизайн інтер’єру, промисловий дизайн і типографіка, викладалися відповідно до п’яти принципів Баугаузу:

1. Форма визначається функцією;

2. Чисті матеріали не приховуються декором;

3. Мінімалізм: тільки лінія і колір мають значення;

4. Синтез різних мистецтв;

5. Поєднання мистецтва з масовим виробництвом.


Основна характеристика стилю – це прості та лаконічні форми будівель, відсутність химерних елементів, які не несуть ніякого функціонального навантаження, окрім збільшення кошторису. Головне гасло стилю – мінімалізм. Як ви здогадалися, створення будівель стилю Баугауз найбільш поширене в Німеччині, проте цей стиль розповсюджений не лише там.


Ніякої ліпнини, мармурових фасадів та пластикових конструкцій. Даний стиль пропагує натуральну кольорову гаму, натуральні та більш екологічні матеріали, при цьому заперечує твердження, що «просто» означає «нудно». Для прикладу, в Тель-Авіві близько чотирьох тисяч будівель спроектовані та побудовані архітекторами – прихильниками школи Баугауз, цей район має назву Біле місто.Зараз особливістю даного стилю є використання матеріалів повторної переробки. При цьому комунікації будівель максимально продумані та забезпечують найбільший рівень енергоефективності.

НЄБ може поєднувати у собі декілька інших стилів (абстракціонізм, модерн, кубізм тощо). Будь-які поєднання вітаються, якщо вони гармонійно виглядають, приносять користь суспільству та eco-friendly.


Мабуть, найбільш яскравим зразком поєднання Баугаузу та масового виробництва стала компанія IKEA. Дизайн популярних у всьому світі модульних меблів став результатом натхнення класичними роботами дизайнерів Bauhaus.


Отже, що необхідно зробити, аби цей стиль прижився у відновленій Україні? На нашу думку, держава має дати законодавчий поштовх проектувальникам використовувати новоєвропейський Баугаузу для державного та муніципального будівництва, а також мотивувати бізнес підтримати даний стиль. В свою чергу, громадськість повинна стати першим радником у проектобудуванні та головним наглядачем за дотриманням усіх етапів відбудови.


* За даними https://vue.gov.ua/


Фото: https://uk.wikipedia.org/

Comments


bottom of page